AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis:
3.5.2018

Děti Země tvrdí, že je přerovský stavební úřad podjatý

PŘEROV

Děti Země podezírají stavební úřad přerovského magistrátu z takzvané systémové podjatosti. Namítají, že není nezávislý k posouzení stavby dálnice D1 Říkovice – Přerov a žádají, aby o stavbě rozhodovali úředníci v jiném městě. A to kvůli výrokům primátora města Vladimíra Puchalského, který opakovaně a veřejně poukázal na to, že zástupci hnutí blokují dostavbu této části dálnice.

„To, jestli je přerovský stavební úřad podjatý, nebo není, teď bude posuzovat krajský úřad v Olomouci. Podklady k posouzení od nás v brzké době dostanou. V tuto chvíli naši úředníci nemohou přijmout ohledně předmětného úseku dálnice žádná rozhodnutí, a ani vydat v této věci usnesení,“ konstatoval tajemník přerovského magistrátu Petr Mlčoch.

Primátor Puchalský přes média Dětem Země několikrát vzkázal, že nesou zodpovědnost za zdraví Přerovanů, protože po dostavbě úseku z Lipníku do Přerova vznikne ve městě dopravní kolaps a lidé se tu budou dusit v kotli plném zplodin. Děti Země - které napadají všechna povolovací řízení ke stavbě, protože nesouhlasí s plánovanou trasou dálnice - poukazovaly na to, že dálnice by zničila biotopy šestadvaceti zvláště chráněných druhů živočichů. Primátor Puchalský se ale netajil názorem, že Dětem Země nejde o ochranu živočichů, ale sledují jiné cíle. V  neposlední řadě pak nechal vloni na podzim vylepit v Přerově plakáty s kontaktem na předsedu Dětí Země Miroslava Patrika – a vzkázal Přerovanům, aby mu telefonovali či psali a zajímali se, co ho vede k tomu upřednostnit například křečka polního před zdravím a životem člověka. Šéf ekologického hnutí podle svého tvrzení dostal od Přerovanů celou řadu nenávistných zpráv a vzkazů. „Děti Země mi nechtějí darovat můj odpor, proto žádají, aby stavební úřad přerovského magistrátu předmětnou stavbu neposuzoval. Jde jen o účelové a odvetné opatření proti primátorovi Puchalskému, tedy o osobní aspekt věci. Rád bych ale zdůraznil, že dálnice je veřejně prospěšná stavba, takže o nějakém ovlivňování snad nemůže být řeč.  Úředníci stavebního úřadu zcela jistě nejsou podjatí - a už vůbec ne proto, že primátor Přerova kritizuje praktiky Dětí Země,“ uvedl Vladimír Puchalský.

Děti Země podaly v polovině dubna kasační stížnost - žalují Ministerstvo životního prostředí České republiky, které potvrdilo výjimku z ochrany zvláště chráněných živočichů. Město Přerov se do tohoto sporu přihlásilo v roli „osoby zúčastněné na řízení“, Nejvyšší správní soud se sídlem v Brně proto vyzval město k vyjádření ke kasační stížnosti. Primátor Puchalský se soudu k problematice podrobně vyjádřil – a v závěrečném návrhu uvedl, že kasační stížnost považuje za nedůvodnou a navrhuje, aby ji Nejvyšší správní soud zamítl. „Mimo jiné jsem soudu napsal, že skutečným důvodem podání kasační stížnosti není snaha Dětí Země o ochranu životního prostředí před škodlivými zásahy ze strany investora dálnice D1 0136, ale o maximální možné oddalování zahájení stavby tohoto prioritního dopravního záměru,“ řekl na závěr Vladimír Puchalský.

 

Autor / zdroj: Bc. Lenka Chalupová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Mladá žena opakovaně zneužívá linku tísňového volání

Zhruba od poloviny srpna loňského roku prověřovali policisté na dvě desítky oznámení přijatých na lince tísňového volání, ve kterých různí oznamovatel

Post

Mobilní Rozhlas hlásí, že začíná informovat Přerovany

Od prvního dubnového dne mohou Přerované dostávat ty nejčerstvější informace přímo do svých chytrých mobilů nebo mailových schránek.

Post

Nový postup prací v Olomouci bude šetrnější k okolní zástavbě

Při výstavbě protipovodňové ochrany Olomouce zvolí Povodí Moravy nový postup prací. Nový postup bude šetrnější k okolním domům a širší průměr pilot lé

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA