KULTURA / Ostatní

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
14.10.2018

Sto let republiky v Olomouci: Videomapping, ohňostroj a bohatý program

OLOMOUC

Velkolepé oslavy stého výročí založení republiky se v Olomouci odehrají od 25. do 28. října v centru města převážně na Horním a Dolním náměstí. Zapojí se do nich Univerzita Palackého, Vlastivědné muzeum, olomoucké studio Českého rozhlasu či divadla Tramtarie a Na cucky. Výstaviště Flora květinami slavnostně nazdobí Sloup Nejsvětější Trojice a podloubí radnice. Bohatý program plný výstav, divadelních představení a koncertů doprovodí i dobová rozcvička nebo Československý vědomostní kvíz.

„Program začne už ve čtvrtek a vrcholit bude v den státního svátku, v neděli 28 října. Založení Československa bude celou dobu připomínat i videomapping v barvách trikolóry s projekcí na budovu radnice a ohňostroj, který je v neděli naplánován na 19 hodin,“ uvedl primátor Antonín Staněk.

Vlastivědné muzeum připravilo k výročí hned dvě expozice. „Jedna nese název Od Zborova k republice a připomíná české legionáře. Druhá Vojtěch Preissig – životem pro vlast přibližuje život a dílo jedinečného a nedoceňovaného českého umělce,“ vyjmenoval ředitel muzea Břetislav Holásek. Kromě toho se ve čtvrtek 25. října v muzeu odehraje Zbojnická balada – příběh Nikoly Šuhaje v podání studentů hejčínského gymnázia.

Páteční program je připraven do sálu Reduta s projekcí na velkoplošnou obrazovku na náměstí. „Zazní Moravská Veselka, koncert legend československé populární hudby Josefa Zímy a Yvetty Simonové a slavnostní galakoncert Má vlast v podání Moravské filharmonie Olomouc,“ nastínil páteční hudební program náměstek primátora Pavel Urbášek.

Sobotní program oslav je v režii Univerzity Palackého. Odstartuje ho dobová rozcvička, připraven bude Československý vědomostní kvíz a jako hudební doprovod vystoupí univerzitní sbor Ateneo, swingová kapela New Street Band nebo Tomáš Kočko & Orchestr. V rámci doprovodného programu se mohou návštěvníci těšit na přehlídku historických automobilů, dobový fotokoutek, interaktivní čtyřmetrovou mapu Československa nebo představení komiksu 1918/1968. Studenti budou rovněž po celou dobu lidem rozdávat trikolóry do klopy a dojde i na dobovou módní cyklopřehlídku.

Divadlo na cucky v sobotu dvakrát odehraje představení Jan Opletal. Divadlo Tramtarie přidá pohádková představení pro děti a v Redutě se uskuteční společný koncert Pavola Hammela a Pavla Dobeše.

Oslavy založení republiky budou vrcholit v neděli. Hlavní pietní akt se koná v 11 hodin na Žižkově náměstí u sochy T. G. Masaryka. Přítomni na něm budou i zástupci spolků, tedy sokolové, legionáři nebo hasiči a zakončí jej slavnostní přelet vrtulníkové letky.

Velké studio Českého rozhlasu Olomouc se v pátek promění v Prvorepublikový biograf s unikátními filmovými snímky a k tomu v sobotu pořádá Český rozhlas Olomouc v Redutě za padesátikorunové vstupné společný česko-slovenský dvojkoncert Pavla Dobeše a Pavola Hammela. „Navíc jsme na neděli připravili od devíti do sedmnácti hodin i Den otevřených dveří Českého rozhlasu Olomouc,“ potvrdil jeho ředitel Josef Podstata.

Nedělní odpoledne na Horním náměstí bude plné koncertů, hrát budou Richard Pogoda, Tradicional, Swing band, Red Sock a Radim Schwab. Sto let Československa na závěr připomene večerní ohňostroj.

Programovou nabídku budou celý víkend doprovázet i expozice na obou náměstích. Lidé si budou moci prohlédnout prvorepublikovou školu, prezentaci Akademie věd nebo dobové fotografie Olomouce z roku 1918.

Více o programu najdete na webu 100.olomouc.eu.

Autor / zdroj: Radka Štědrá

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Mladá žena opakovaně zneužívá linku tísňového volání

Zhruba od poloviny srpna loňského roku prověřovali policisté na dvě desítky oznámení přijatých na lince tísňového volání, ve kterých různí oznamovatel

Post

Mobilní Rozhlas hlásí, že začíná informovat Přerovany

Od prvního dubnového dne mohou Přerované dostávat ty nejčerstvější informace přímo do svých chytrých mobilů nebo mailových schránek.

Post

Nový postup prací v Olomouci bude šetrnější k okolní zástavbě

Při výstavbě protipovodňové ochrany Olomouce zvolí Povodí Moravy nový postup prací. Nový postup bude šetrnější k okolním domům a širší průměr pilot lé

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA