AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Oprava střechy farního kostela je v polovině, město Přerov na ni pravidelně přispívá
 
Autor / zdroj foto: Lenka Chalupová

Přerov

Oprava střechy kostela svatého Vavřince má být ze strany města podpořena dotací ve výši 350 tisíc korun. Radní už tuto částku schválili, v červnu o ní ještě budou hlasovat zastupitelé. Střecha svatostánku se po částech opravuje už čtyři roky a také v minulosti na ni město přispívalo.

„Oprava je rozdělena na etapy. Po dokončené této, v pořadí čtvrté, bude provedeno 60 procent z celkového objemu prací. Nejde jen o výměnu střechy, ale i některých prvků krovu,“ předeslal primátor města Petr Měřínský. Oprava střešního pláště přijde na 11 milionů korun a město se k ní finančně hlásí. První částku ve výši 120 tisíc, která částečně pokryla náklady na projektovou dokumentaci, poslalo na účet farnosti v roce 2018. V letech 2019, 2020 a 2021 putovala do rekonstrukce z městské kasy každoročně suma 350 tisíc. Na novou střechu přerovského farního kostela, která je financována z církevních zdrojů, posílá peníze z „havarijního programu“ také Ministerstvo kultury, které pro čtvrtou etapu přislíbilo částku ve výši 400 tisíc korun. Hlásí se k ní i Olomoucký kraj – ten pro letošek na tuto akci uvolnil z dotačního programu na obnovu kulturních památek Olomouckého kraje 360 tisíc.  

Kostel svatého Vavřince, stojící v Kratochvílově ulici, je součástí ochranného pásma městské památkové zóny. Byl postaven v roce 1256, v letech 1722 až 1732 prošel rozsáhlou barokní přestavbou, která mimo jiné znamenala i změnu původní orientace a jeho rozšíření. Přístavbou kaple Božího hrobu a novobarokní předsíně hlavního vchodu z let 1910 až 1912 byl svatostánek opět rozšířen.  Zastřešení kostela je provedeno systémem sedlových a zvalbených střech krytých pálenou střešní taškou typu bobrovka. Součástí je i hranolová dvoupatrová věž, zastřešená cibulí s lucernou a makovicí. 

Autor / zdroj: Lenka Chalupová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.