AKTUÁLNĚ / Doprava

Olomoucké nádraží se po rekonstrukci za 64 milionů přiblíží pražskému

OLOMOUC

Cestující na pražském hlavním nádraží už několik měsíců využívají moderní způsob odbavení. Brzy se i cestující v Olomouci dočkají srovnatelných pokladen jako v hlavním městě, a to díky rekonstrukci za 64 milionů korun.

Při opravách se myslí i na občany se sníženou pohyblivostí. Zároveň se také dokončí rekonstrukce vestibulu, sjednotí se dlažba a obklady, vzniknou nové komerční prostory a vymění se všechny vstupní dveře. Koncem roku tak bude olomoucké nádraží důstojnou vstupní bránou do krajské metropole, odpovídající požadavkům cestování v 21. století.

"V těchto dnech již probíhají přípravné práce, které prozatím cestující úplně nepostřehnou. V průběhu září se však práce rozběhnou v plném proudu. Nového odbavení, nových komerčních prostor a všech nových vstupních dveří se tak cestující dočkají ještě v letošním roce," uvedl ředitel Regionální správy majetku ČD v Olomouci Gabriel Jursa.

V rámci stavby se také přemístí výdejna jízdenek Dopravního podniku města Olomouce do levé části vestibulu. V pravé části pak vznikne nový a ucelený prostor pro odbavení cestujících. "Otevřený prostor, jaký znají cestující například na letištích, bude vybaven elektronickým informačním systémem, který bude pružně reagovat na aktuální situaci, a který nasměruje čekající ke správné přepážce. Podstatně se tak zrychlí odbavení cestujících. V novém odbavovacím prostoru bude k dispozici směnárna se sníženou přepážkou pro handicapované spoluobčany, dále pak pokladny pro výdej vnitrostátních i mezinárodních jízdenek a přepážka pro přednostní odbavení. Do těsné blízkosti pokladen se také přestěhuje čekárna ČD Lounge," upřesnila ředitelka Krajského centra osobní dopravy ČD v Olomouci Hana Motyková.

S vybudováním nového odbavení se také dokončí rekonstrukce interiéru celého vestibulu, sjednotí se dlažba a obklady, také se vymění všechny dveře z přednádražního prostoru i z 1. nástupiště. Přestěhováním současné čekárny ČD Lounge do prostor dnešních mezinárodních pokladen vznikne další komerční prostor. Vedle lékárny bude cestujícím k dispozici prodejna zeleniny, ovoce a květin. Současně s rekonstrukcí interiéru se opravují pískovcové obklady na 1. nástupišti.

Olomoucké hlavní nádraží prochází rekonstrukcí postupně od roku 2007. V rámci předcházejících etap investovaly České dráhy do oprav krajského nádraží celkem 48 milionů korun. Během prací vznikla nová restaurace, přebudovalo se sociální zařízení. Částečnou modernizací prošlo i 1. patro výpravní budovy. Rekonstruoval se interiér vestibulu, kde se položila nová dlažba i obklady, hala se současně vymalovala. Úplně se opravily oba vstupy a samozřejmostí se stal bezbariérový přístup pro handicapované spoluobčany, včetně vodících pásů v hale. Využitím luxferů se docílilo maximálního prosvětlení obou vstupů. Před slavnostním otevřením přednádražního prostoru se dokončilo kompletní čištění fasády budovy. Poslední etapa, která bude do konce letošního roku dokončena, bude České dráhy stát přibližně 16 milionů korun. Celkové náklady tak dosáhnou výše 64 milionů.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.