AKTUÁLNĚ / Doprava

Zaparkovat v Přerově? Problém. Pracovní skupina se bude zabývat novými možnostmi
 
Autor / zdroj foto: Lenka Chalupová

Přerov

Jak řešit v Přerově nedostatek parkovacích míst? Stavět nová parkoviště třeba i na úkor zeleně? Kolik jsou občané za své automobily ochotni zaplatit? Uživí se ve městě parkovací domy? Kdyby ano, kdo by je měl stavět a kde by měly stát? A jakou podobu mají mít rezidenční zóny? Těmito a dalšími otázkami se bude zabývat pracovní skupina pro řešení parkovací politiky, kterou plánují zřídit radní.

„Nedostatek parkovacích míst v Přerově vede řidiče k neoprávněnému stání na komunikacích. Evidujeme až 3300 nelegálních stání, což je problém. V posledních třech letech probíhala nevídaná výstavba v oblasti dopravy - a i z tohoto důvodu bylo neoprávněné parkování na mnoha místech tolerováno. V letošním roce velké dopravní stavby na území města končí, a proto se chceme zabývat návrhem nové parkovací politiky,“ vysvětlil radní pro dopravu Tomáš Navrátil. Upřesnil rovněž, že pracovní skupina se bude zaobírat například návrhem lokalit pro zřízení parkovišť, parkovacích domů, parkovacích zón, ale třeba i úhradou poplatků za krátkodobé a dlouhodobé parkování.

Parkovací politiku řešil před pěti lety Plán udržitelné mobility Přerova. Za tu dobu se ale situace změnila – počet obyvatel od roku 2017 klesl, zatímco počet aut se navýšil, a skupina by měla pracovat s aktuální situací. „V současné době je ve městě asi 270 míst k parkování na tisíc obyvatel. Můžeme nechat postavit nová parkovací místa a dosáhnout zvýšení počtu na 383 vozidel, nebo najít jiné východisko – je třeba ale nalézt shodu,“ řekl radní Navrátil.

Skupina by chtěla své řešení prezentovat také veřejnosti, protože Přerované o dopravní situaci projevují zájem. Nebude složena jen z koaličních politiků, členskou základnu mohou tvořit zástupci všech politických stran, které jsou v zastupitelstvu. Ti už byli vyzváni k účasti. Součástí se stanou i úředníci z odboru majetku, rozvoje, zástupci technických služeb i městské policie.

Autor / zdroj: Lenka Chalupová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.