AKTUÁLNĚ / Doprava

Zelená zastávka nebude v Palackého ulici, ale v blízkosti Základní školy Svisle
V ulici Svisle vznikne nový přístřešek i se zelenou zastávkou. 
Autor / zdroj foto: Lenka Chalupová

Přerov

Hlasování v rámci loňského participativního rozpočtu ukázalo, co si Přerované ve městě přejí. Z třiadvaceti návrhů si zvolili mimo jiné i zelené autobusové zastávky za 450 tisíc.

„Předkladatel navrhoval, aby jako první byla na řadě zastávka v Palackého ulici - ve směru na Velkou Dlážku, kde by mohla být konstrukce s květináči, které by byly osázeny popínavými a okrasnými rostlinami,“ připomněl primátor města Petr Vrána. Úředníci požadavek prověřili a zjistili, že zelenou zastávku v této lokalitě realizovat nelze, proto radní rozhodli udělat ji v ulici Svisle.

„Zastávka v Palackého ulici je v ochranném pásmu městské památkové zóny. Národní památkový ústav by nám umožnil v tomto místě realizovat pouze přístřešek se zelenou střechou. Popínavé rostliny nebo květináče by tu nebylo možné umístit, a to z důvodu zachování průhledu na historizující budovy za přístřeškem,“ řekl náměstek primátora Miloslav Dohnal. Vzpomněl i to, že stávající zastřešená zastávka byla pořízena teprve nedávno – a až do roku 2024 se na ni vztahuje záruční doba, do té doby není tudíž vhodné do konstrukce jakkoliv zasahovat.  „Proto jsme vytipovali nové místo a rozhodli se, že zelená zastávka bude na zastávce MHD v ulici Svisle, kde v současné době přístřešek úplně chybí. Popínavá zeleň má být vedena v blízkosti záhonu, což bude výhodou,“ řekl náměstek Dohnal. A přidal i další argument, proč se radní rozhodli pro Svisle: „Místo je vhodné i proto, že je tu malé množství technických sítí.“ Předkladatel návrhu, Jaromír Horký, byl o změně umístění informován a souhlasil s ní.

Kromě zelených zastávek se vloni Přerované rozhodli, že v rámci participativního rozpočtu chtějí mobilní kino za 350 tisíc, na jehož pořízení se už pracuje, koše na psí exkrementy za 90 tisíc, které jsou už rozmístěny a rozhlednu na Čekyňáku za 500 tisíc korun, která je prozatím v řešení.

Autor / zdroj: Lenka Chalupová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.