AKTUÁLNĚ / Krimi

Místo výhry přišla důvěřivá žena o 40 000 korun
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: ingimage/Leviathan

Litovelsko

Žena z Litovelska skočila na lep neznámému podvodníkovi, který se vydával na sociální síti za kolegyni z práce a přišla o velkou sumu peněz.

V neděli 25. července večer kontaktovala 39letou ženu z Litovelska přes aplikaci určenou k zasílání zpráv osoba, vydávající se za její kolegyni z práce. Konverzaci započala požadavkem o zaslání telefonního čísla, které jí žena poskytla. Údajná spolupracovnice jí sdělila, že je účastníkem hry mezi kamarády. Ten, kdo prohraje, zve druhého na večeři. Oslovená žena na hru také přistoupila a podle instrukcí zaslala kolegyni svoji emailovou adresu a přeposlala i čtyřmístný pin kód, který získala v sms zprávě. Po odsouhlasení, že používá internetové bankovnictví, jí dotyčná osoba napsala, že při hře získala peníze. Domnělá kolegyně jí napsala, že se pokusí finance převést na její účet. Podmínkou k připsání finanční výhry bylo, aby žena potvrdila transakci v mobilním bankovnictví. Důvěřivá žena neváhala a dokonce ve dvou případech potvrzení odeslala. Po chvíli si zkontrolovala pohyby na účtu a zjistila, že místo navýšení stavu finančních prostředků, jí z účtu odešly dvě platby v celkové hodnotě přes 40 000 korun. Žena telefonicky kontaktovala svoji skutečnou kolegyni, která jí sdělila, že jí vůbec nepsala. Současně zjistila, že se nedokáže přihlásit jak do svého emailu, tak ani ke svému profilu na sociální síti. Důvodem byla změna hesel, kterou však ona sama neprovedla.

Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů podvodu a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Pachateli nyní dle trestního zákoníku hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta, zákaz činnosti nebo propadnutí věci.

"Především uživatele sociálních sítí upozorňujeme, aby v žádném případě nezasílali svá telefonní čísla na vyžádání a nepřeposílali došlé kódy. Neopatrné poskytnutí telefonního čísla, spolu s přeposláním různých PIN kódů Vás může připravit o nemalé peníze," varuje por. Bc. Petra Vaňharová, tisková mluvčí Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje. 

Autor / zdroj: -cra-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.