AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

V Nemocnici Šumperk se v loňském roce narodilo 880 dětí
Na své první novoroční miminko si nemocnice musela počkat až do druhého dne, kdy na svět přišel krásný chlapeček Sebastian Doležel.  
Autor / zdroj foto: Darina Aberlová, Nemocnice Šumperk

Šumperk

V loňském roce se v Nemocnici Šumperk narodilo celkem 880 dětí, z toho 443 chlapečků a 437 holčiček. Loňský rok byl bohatý i na dvojčátka, kterým na svět v loňském roce pomáhali zdravotníci šumperské nemocnice hned šestkrát!

Na své první novoroční miminko si nemocnice musela počkat až do 2. ledna. Krásné datum narození 2. 1. 2021 si vybral Sebastian Doležel, který se v šumperské porodnici narodil v 11:13 s téměř ukázkovou váhou 2750 gramů mamince Petře Doleželové.

A rodiče v šumperském regionu se i v loňském roce drželi spíše tradičních jmen. Nejčastěji se tak rodily například Terezky, Sofie a Adélky. U chlapců pak vedla jednoznačně jména Jakub, Filip nebo Daniel.

Co se týče loňského roku, koronavirus ovlivnil i chod šumperské porodnice. „Uplynulý rok 2020 byl určitě jiný, řekla bych mnohem rychlejší a náročnější pro nás všechny. Celý rok se točil kolem covidových opatření a dodržování někdy mnohdy složitých pravidel a opatření,“ vysvětluje vedoucí porodní asistentka Mgr. Anna Holinková s tím, že přes složitou situaci panovala v porodnici mezi porodními asistentkami a lékaři mimořádná atmosféra, která byla založena na ochotě, obětavosti, pochopení a sounáležitosti. „Velmi jsme ocenily obětavost všech dobrovolníků, kteří nám, hlavně v první vlně, s neutuchající obětavostí a pílí dodávali vlastnoručně našité roušky, posílali všelijaké dobroty a ovoce. Bylo to dojemné pro nás všechny a cítili jsme, že v tom nejsme sami. Chtěla bych všem ještě jednou touto cestou velmi poděkovat,“ dodává vedoucí porodní asistentka.

Také v Šumperku porodilo v uplynulém roce několik maminek, které byly pozitivní na přítomnost koronaviru. „Protože jsme na tuto situaci byli připraveni speciálně vyhrazenými prostorami a opatřeními, všechny porody proběhly bez komplikací a chod porodních sálů kvůli tomu nebyl nijak zasažen,“ dodává Anna Holinková.

A zatímco k porodu tatínci mohou, na oddělení šestinedělí jsou kvůli epidemiologické situaci návštěvy dlouhodobě zakázané. „Je to hlavně z důvodu ochrany před covidovou infekcí především šestinedělek a novorozenců. Musím ale maminky po porodu pochválit. Situaci zvládají velmi statečně, komunikují s novopečeným tatínkem a rodinou prostřednictvím mobilu a sociálních sítí. Některé maminky si naopak dokonce chválí dostatek soukromí na pokojích, prostor pro kojení a péči o novorozené miminko,“ dodává vedoucí porodní asistentka.

Do porodnice v Nemocnici Šumperk přijíždí nejčastěji budoucí maminky z šumperského, zábřežského a částečně také z ústeckoorlického regionu. Gynekologicko-porodnické oddělení disponuje celkem 49 lůžky a pěti nadstandardními pokoji. Porodnice umožňuje nepřetržitý kontakt matky s dítětem, podporuje poporodní bonding a mimo jiné nabízí možnost sestavení porodního plánu. Porodnice nabízí moderní zázemí, včetně klimatizace, relaxační vany nebo bezplatného připojení k internetu. Nemocnice je zároveň nositelem prestižního titulu Baby Friendly Hospital.

Autor / zdroj: Hana Hanke

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.