AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Nemocnice AGEL Šternberk slavnostně otevřela nový moderní interní pavilon
Jednotka intenzivni´ pe´cˇe v nove´m interni´m pavilonu Nemocnice AGEL Sˇternberk. 
Autor / zdroj foto: Adam Knesl

Šternberk

Prostorný, maximálně moderní a komfortní pro pacienty i zdravotníky – takový je zbrusu nový interní pavilon Nemocnice AGEL Šternberk. Jeho výstavba trvala 30 měsíců a rostl od samotných základů, díky čemuž mohla vzniknout budova odpovídající veškerým požadavkům jak pro moderní léčbu, tak i komfort pacientů. Ti se mohou nově těšit například na moderní ambulantní prostory, na pokoje hotelového typu, ve kterých nechybí klimatizace, vlastní sociální zázemí a na designově řešený interiér. Nový pavilon začne plně sloužit pacientům od konce letošního léta.  

Nová pětipodlažní budova vznikla v areálu nemocnice, na místě bývalé budovy ředitelství. „Toto umístění bylo vybráno s ohledem na praktičnost a funkčnost. Nachází se v těsné blízkosti hlavní budovy, kde sídlí také chirurgie, ARO, nebo radiodiagnostické oddělení, a umožnilo propojení těchto budov koridorem. Díky koridoru teď nově můžeme přesouvat pacienty „suchou nohouk dalším potřebným vyšetřením, což je jednak rychlejší, tak i komfortnější. Zejména za špatného počasí a u hůře mobilních pacientů, vysvětluje Ing. Katarína Bučková, MBA, ředitelka Nemocnice AGEL Šternberk.

V suterénu nové budovy se nachází technické zázemí a šatny zaměstnanců, v dalších čtyřech podlažích jsou pak k dispozici prostory pro ambulantní i lůžkovou část interního oddělení. „Do prvního podlaží je začleněn ambulantní trakt se všemi odbornými ambulancemi. Druhé a třetí podlaží je vyčleněno pro standardní lůžkovou část, kdy se na každém patře nachází třináct dvoulůžkových pokojů. V posledním čtvrtém patře je umístěna jednotka intenzivní péče o deseti lůžkách, popisuje MUDr. Lukáš Prucek, primář interního oddělení Nemocnice AGEL Šternberk.

Oproti původnímu řešení přitom nová JIP disponuje boxovým systémem, který zajistí nejen soukromí u pacientů v těžkém stavu, ale umožní izolovat pacienty potenciálně infekční nebo infekční. Standardní pokoje jsou pak oproti minulosti prostornější, moderně vybavené, disponují vlastními koupelnami i klimatizací. „Celá budova do posledního koutku je nová, moderní a krásná, což jistě uvítají jak zaměstnanci, tak pacienti. V příjemném prostředí má každý z nás lepší pocit, a věřím, že krásné moderní prostory přispějí i k lepšímu uzdravování,říká Katarína Bučková.

Kromě novinek ve stavební oblasti přitom oddělení zároveň získá i nové vybavení a několik nových přístrojů. „Novinkou je například echokardiografický přístroj s vysokou kvalitou zobrazení, který umožní citlivěji a přesněji detekovat morfologické a funkční anomálie srdce a cév. K monitorování pacientů na jednotce intenzivní péče pak máme nově monitorovací vybavení zahrnující bed side monitory a centrálu na pracovně zdravotníků. Výhodou celé sestavy je kromě nepřetržitého dohledu nad vitálními funkcemi (tep, rytmus, krevní tlak, invazivní měření tlaků, saturace kyslíku, dechová frekvence) také velký displej umožňující dobrou orientaci i v krizové situaci nebo vylepšený systém detekce arytmií, a navíc v případě potřeby možnost monitorace EEG,“ uzavírá primář interního oddělení šternberské nemocnice.

Budova splňuje provozní, prostorové a hygienické požadavky na péči o pacienty 21. století a zároveň má charakter pasivní nízkoenergetické stavby, díky čemuž bude energeticky téměř soběstačná. „V případě výstavby nového interního pavilonu můžeme mluvit o jedné z největších investičních akcí Olomouckého kraje v posledním desetiletí.  Celkové finanční náklady se přiblížily 260 milionům korun, z čehož více než 200 milionů korun poskytl kraj ze svého rozpočtu. Jsem rád, že výstavba nového pavilonu s konečnou platností potvrdila stabilitu Nemocnice AGEL Šternberk v rámci systému akutní lůžkové péče v našem regionu a definitivně vyvrátila úvahy o jejím zrušení, které v minulosti na různých úrovních zaznívaly. Poděkování za zdařilou realizaci projektu patří celému vedení společnosti SMN, bývalému řediteli nemocnice MUDr. Vítězslavu Vavrouškovi a také všem kolegům v orgánech Olomouckého kraje, kteří výstavbu nového pavilonu podporovali,uvedl náměstek hejtmana Olomouckého pro oblast zdravotnictví Mgr. Dalibor Horák.

Autor / zdroj: Adam Knesl

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.