AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

V šumperské porodnici se narodilo víc dětí než předloni
První holčičkou roku 2023 se stala malá Natálka Hrochová. Její mamince dnes přišlo pogratulovat i vedení nemocnice.  
Autor / zdroj foto: Hana Hanke

Šumperk

Šumperská porodnice nemusela na své první letošní miminko čekat příliš dlouho. Už 1. ledna 2023 ve 3:54 ráno přišla na svět malá Natálka Hrochová. Mamince „prvního novorozeňátka“ už tradičně pogratulovalo také vedení nemocnice a předalo jí drobné dárky. Posledním dítkem roku 2022 se stala malá Petruška, která se narodila 31. prosince 2022 ve 21 hodin a 21 minut. Petruška tak uzavřela celkovou statistiku počtu 814 dětí, které se v loňském roce narodily v šumperské porodnici. V roce 2022 měli zdravotníci víc práce než v roce 2021, kdy pomohli na svět celkem 781 dětem.

V loňském roce se v šumperské porodnici narodilo celkem 431 chlapečků a 383 děvčátek. Dvojky v letopočtu přinesly štěstí i co do počtu dvojčátek, kterým pomáhali šumperští zdravotníci na svět hned šestkrát! Navzdory trendům volí rodiče šumperského regionu pro své ratolesti stále spíše tradiční česká jména. „První místo na žebříčku jmen pro chlapečky si drží Jakub, Adam a Matěj. Z porodnice si ale loni rodiče odnášeli například i Markuse, Viliama nebo Timoteje. Také u holčiček vítězí stále tradiční jména. Nejvíc se u nás narodilo Elišek, Aniček a Sofií. Stále oblíbenější se pak stává jméno Amálie, Viktorie nebo Laura. Na svět jsme ale pomáhali například i Malenii, Neomy, Naomi nebo malé Hailey,“ prozrazuje vedoucí porodní asistentka šumperské nemocnice Anna Holinková.

V loňském roce zavedla šumperská porodnice spoustu zajímavých novinek. Mezi nimi například svačinový bar, kde si mohou maminky po celý den vybrat jídlo, na které mají chuť. K dispozici mají i ledničku, pravidelně doplňovanou o čerstvé potraviny. Nemocnice také pro novopečené maminky rozšířila nabídku jídel. Z pestré nabídky sedmi jídel si mohou vybrat například i vegetariánskou stravu. Kromě toho nabízí porodnice i speciální kufříky s širokou nabídkou oblečků pro miminka, které maminky využijí v prvních dnech strávených v porodnici. Do porodnice nově pravidelně dochází také fyzioterapeutka, která maminkám poradí, jak se co nejrychleji bezpečně dostat zpět do kondice například po císařském řezu nebo jak správně pečovat o poporodní rány.

Porodnice také každoročně pořádá pro budoucí maminky speciální kurzy cvičení a plavání nebo speciální přednášky zaměřené na rodičovství, kterých se účastní i budoucí tatínkové. Do porodnice v Nemocnici Šumperk přijíždí nejčastěji budoucí maminky z šumperského, zábřežského a částečně také z ústeckoorlického regionu. Kromě vstřícného a ochotného personálu oceňují také zdejší porodní sál, na kterém nechybí velká relaxační vana nebo klimatizace. Porodnice umožňuje nepřetržitý kontakt matky s dítětem, podporuje poporodní bonding a mimo jiné nabízí i možnost sestavení porodního plánu. Účast tatínka, nebo jiné blízké osoby, je pro porodnici samozřejmostí. Stejně tak jako moderní zázemí, včetně bezplatného připojení k internetu. Nemocnice je zároveň nositelem prestižního titulu Baby Friendly Hospital.

Autor / zdroj: Hana Hanke

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.