EKONOMIKA / Firmy

Přerovská chemička Precheza prodělala 234 milionů korun

PŘEROV

Čínské dceřiné podniky přerovské chemičky Precheza, společnosti Precheza Titanium Dioxine Technology a Agrofert Pigment, prodělaly v loňském roce 234 milionů korun. Na společnost dopadá světová finanční a hospodářská krize.

Auditor Prechezy také firmě doporučil odepsat v souvislosti s investicí v Číně 117 milionů korun. "Zatím jsme investovali. Rozjíždí se to těžko. Trh je špatný, jako u všeho," sdělil Andrej Babiš, předseda dozorčí rady Prechezy.

Precheza se kvůli potížím na čínském trhu poprvé po dvaceti letech propadla do ztráty. V loňském roce prodělala 142 milionů korun.

Přerovská chemička patří mezi největší světové výrobce titanové běloby, kterou produkuje i v Číně. Zaměstnává kolem 600 lidí a téměř devadesát procent produkce jde na export.

Podle Rádia Česko vedení firmy počítá, že se bude letos i v příštím roce potýkat s dopady globální finanční krize. Precheza je totiž napojena na automobilový průmysl a stavebnictví, tedy obory, které mají značné potíže. Dobrou zprávou pro firmu je naopak oslabení koruny v první polovině roku, pokles cen síry, plynu a dalších surovin.

Společnost Precheza je součástí konglomerátu Agrofert Holding Andreje Babiše. Agrofert loni utržil přes 100 miliard korun a vydělal rekordní 4,4 miliardy korun po zdanění. Precheza spadá do chemické větve Agrofertu, kterou dále tvoří německá čpavkovna SKW Piesteritz, slovenské Duslo, Synthesia, Deza, Lovochemie, Fatra, Precolor a významné podíly v CS Cabotu a firmě Kemifloc.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.