Zpravodajství

Malí pacienti dětské kliniky FN Olomouc mají nový přístroj na podporu dýchání
Olomouc
Přístroj Simeox pro podporu očisty dýchacích cest, který pomáhá malým pacientům trpícím cystickou fibrózou a jinými chronickými onemocněními plic, získala Dětská klinika Fakultní nemocnice Olomouc. Stalo se tak díky daru 185 614 korun, který klinice a nemocným dětem věnovala nezisková organizace Crosspoint Olomouc za spoluúčasti statutárního města Olomouc.
Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2024 obdržel snímek „NGC 2359 - Thorova helma“, jehož autorem je Roman Hujer
První lednové kolo 19. ročníku soutěže Česká astrofotografie měsíce má svou vítěznou fotografii. Mlhovina Thorova helma, jejímž autorem je astrofotograf Roman Hujer, nás zavede do barevného chaotického světa vzdáleného vesmíru plného překvapení a tajemství. Objevil ji Friedrich Wilhelm Herschel 31. ledna 1785. Tato emisní mlhovina o průměru 30 světelných let se nachází ve vzdálenosti asi 15 000 světelných let od nás. Jedná se o obří mezihvězdnou bublinu.
Mokřady pro lidskou pohodu. Ornitologové zvou na vycházky za ptáky ke Světovému dni mokřadů
Na 2. února připadá Světový den mokřadů, v rámci kterého si na celém světě připomínáme důležitost těchto vodních ploch pro živočichy, rostliny, člověka i planetu. Datum odkazuje na den podepsání Úmluvy o mokřadech majících mezinárodní význam, jinak známé jako Ramsarská úmluva, 2. února 1971. U příležitosti oslav je naplánovaných mnoho akcí po celém světě, Česká společnost ornitologická (ČSO) se připojuje pořádáním vycházek na třech desítkách míst Česka.
Hasiči zachránili psa z hluboké štoly. Propadnul kovovou mříží
Mohelnice
Menšího psa jsme zachránili ze staré nepoužívané štoly v pondělí 22. ledna vpodvečer v Mohelnici. O víkendu se majitelům ztratil, při toulání spadnul do hlubokého starého dolu a nemohl ven.
Město Přerov chce koupit sčítače chodců a cyklistů
Přerov
Měly by být dva za 300 tisíc korun a v první fázi se počítá s jejich umístěním ve dvou vytížených lokalitách – sčítat budou v Lipnické a Čechově ulici, kde se plánují nové cyklostezky.
Fotovoltaická elektrárna na ZŠ a MŠ Železného
Prostějov
Radní na svém jednání odsouhlasili rozpočtové opatření ve výši 2 miliony korun na vybudování fotovoltaické elektrárny na ZŠ a MŠ Železného.
ČPZP přispěje na genetické vyšetření párům, které plánují početí
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) doplnila od letošního roku nabídku preventivních programů o zcela nový program BabyGen. Výše příspěvku činí 4 000 korun a je určená k odhalení dědičných nemocí v období před plánovaným těhotenstvím.
Ptačí hodinky se zúčastnilo už 21 tisíc dobrovolníků. Lidé mají čas na odeslání výsledků do 14. ledna
Šestého ročníku celorepublikového sčítání ptáků nejen na krmítkách se 5.–7. ledna podle průběžných výsledků zúčastnilo 21 tisíc sčitatelů. Celkové číslo ještě poroste. Lidé mají čas odevzdat výsledky svého víkendového pozorování do 14. ledna na ptacihodinka.cz. Poté je začne Česká společnost ornitologická (ČSO) odborně vyhodnocovat. Očekává, že finální očištěné výsledky bude mít do konce ledna.
Dotazník ukáže, zda se pacienti s rakovinou dostanou k léčbě včas
Co trápí pacienty s onkologickým onemocněním? Jak rychle se v jednotlivých regionech dostanou ke správné diagnóze a léčbě? Orientují se v tom, co je čeká? To vše se stále snaží zjistit spolek Hlas onkologických pacientů.
Vánoční desatero aneb Jak se vyvarovat požáru
Vánoční shon začal a s ním spousta úkolů a starostí, ale také příjemných svátečních aktivit, jako je pečení, zdobení vánočního stromečku, zapalování prskavek nebo adventních svíček.

Reklama

Aktivní Dítě

Předpověď počasí

Dlouhodobá předpověď počasí

Dnes se stalo

Historie

28. února 1621

po porážce českého stavovského povstání se drážďanským akordem vzdali slezští stavové králi Ferdinandu II.

Auto-moto

28. února 2005

opustilo výrobní linku v závodě Toyota-Peugeot-Citroën Automobile (TPCA) v Kolíně první vyrobené vozidlo.