Zpravodajství

Místo „mama taxi“ by měly děti šlapat do školy po svých. Aspoň příští týden
Přerov
Pěšky pošlapou do školy příští týden přerovští školáci. Šest místních základních škol se totiž od 18. do 22. září zapojí do celostátní výzvy Pěšky do školy, jejímž cílem je zvýšit počet dětí, které za vzděláním přicházejí „po svých“. Akce se koná v rámci Evropského týdne mobility.
Noví talenti Olomouckého kraje ovládají hudbu, sport i astrofyziku
Olomoucký kraj
Olomoucký kraj má nové talenty roku 2023. Ocenění si převzalo 75 žáků a studentů, kteří svojí prací vynikají na národní i mezinárodní úrovni. Předání cen se uskutečnilo v Regionálním centru Olomouc v úterý 12. září.
Základní škola Q v Prostějově přivítala v lavicích své první žáky
Prostějov
Soukromá základní škola Q v Prostějově letos slavnostně zahájila svoji činnost a přivítala své první žáky. Otevření školy představuje důležitý milník v oblasti vzdělávání v Prostějově a nabízí žákům a jejich rodinám inovativní prostředí pro vzdělávání a rozvoj.
Laboratoře AGEL hlásí stále nové záchyty legionely – jejich počet během prázdnin stoupl. Nemoc je v ČR poddiagnostikována, přitom vyšetření je snadné, rychlé a spolehlivé
Voda z nádrží a trubek, nebulizátorů, sprch, ale také z klimatizací, vířivek a zvlhčovačů vzduchu – všude tam, kde voda stagnuje a poté se „tříští“ při kontaktu s člověkem, může být potenciálním zdrojem onemocnění legionářskou nemocí nebo její mírnější formou – pontiackou horečkou.
Střední školy v Olomouckém kraji letos nabídly téměř 7 500 míst. Některá jsou ještě volná
Olomocuký kraj
Střední školy v Olomouckém kraji letos nabídly celkem 4 380 míst pro žáky devátých tříd, kteří se rozhodli studovat maturitní obory. Dalších zhruba tři tisíce míst bylo k dispozici na nematuritních oborech. A ačkoli byl letos zájem deváťáků vysoký, některé školy stále nabízí volná místa. Největší oblibě se těší zdravotnické školy, obchodní akademie a gymnázia.
Hemodialyzační oddělení Nemocnice AGEL Prostějov poskytuje svým pacientům léčbu již 30 let. Za tu dobu pomohlo více než 1500 pacientů se selháním ledvin
Prostějov
V září 2023 tomu bude již 30 let, co Nemocnice AGEL Prostějov uvedla do provozu své vlastní hemodialyzační oddělení. Hemodialyzační oddělení pečuje o pacienty z celé Moravy, ale přechodně již dialyzovalo i pacienty z Kanady, Itálie nebo Německa.
Na zakladatele černých skládek bude nastražena past, která je na místě vyfotí
Přerov
Založit černou skládku a zůstat u toho v anonymitě? Vytvářet nepořádek v ulicích a nenést za to odpovědnost? Vozit binec na odlehlá místa? To už teď bude v Přerově horší.
Kamery jsou neúprosné, celníci na Olomoucku odhalili meziročně více řidičů bez elektronické dálniční známky
Olomoucký kraj
Dlouhé roky byl hlavním kontrolním nástrojem celníků v případě dálničních známek výhradně bystrý zrak. Nynější systém je mnohem efektivnější. V současné době jsou využívány kamery na vybraných mýtných branách. Systém následně vyhodnocuje, zda má daná registrační značka zaplacený dálniční poplatek.
Nový sportovní areál nahradil staré hřiště, které bylo kvůli dálnici zbouráno
Pčerov
Dluhoničtí mají nový sportovní areál. Místní část Přerova, která je zasažena stavbou dálnice D1 a jejíž bývalé sportoviště je součástí trasy, získala nové hřiště jako náhradu za to, které bylo srovnáno se zemí.
Olomoucký kraj opět podpoří obědy do škol. Nově dostanou šanci i středoškoláci
Olomoucký kraj
Olomoucký kraj se také letos zapojí do projektu Obědy do škol. Oproti minulým letům budou moci na bezplatné jídlo dosáhnout i žáci středních škol. V krajském rozpočtu je na to pro školní rok 2023/2024 připraveno 8,7 miliónu korun.

Reklama

Aktivní Dítě

Předpověď počasí

Dlouhodobá předpověď počasí

Dnes se stalo

Doprava

27. září 1825

vypravil George Stephenson parní vlak mezi městy Stockton-on-Tees a Darlington v Anglii.

Doprava

27. září 1981

uvedli ve Francii do provozu první trať TGV mezi Paříží a Lyonem.

Kultura

27. září 1900

bylo otevřeno Muzeum hlavního města Prahy.