Zpravodajství

Dva utonulí v jeden den
Olomoucký kraj
Ve čtvrtek došlo na Olomoucku a Šternbersku ke dvěma tragickým případům utonutí.
Fyzičky nanečisto s hokejisty HC Olomouc
Olomouc
Olomoučtí policisté a hokejisté HC Olomouc si ve středu 10. 7. 2024 užili super den. Pozvali své fanoušky a širokou veřejnost na Zimní stadion v Olomouci. Zájemci si společně s hokejisty A-týmu HC Olomouc nezávazně vyzkoušeli stejné fyzické testy, jaké musí absolvovat všichni noví policisté a policistky.
Průtok v Šišemce na konci června dosáhl úrovně dvousetleté povodně
Přerovsko
Obce ležící podél Šišemky zasáhla večer 27. června přívalová povodeň, která výrazně překročila úroveň tzv. stoleté povodně (Q100). Řeka Šišemka se po prudkých dešťových srážkách velmi rychle naplnila vodou z okolních luk a polí.
Praktičtí lékaři mohou nově předepisovat další tisícovku léků
Některé léky na cukrovku, poruchy srážlivosti krve, kožní, oční či urologické problémy – praktičtí lékaři je mohou od 1. července nově předepisovat svým pacientům bez omezení. Nemusí je tak už posílat k ambulantním specialistům, a to díky vládní vyhlášce, která zmírňuje dosavadní preskripční omezení.
AGEL Vyšší odborná škola zdravotnická v Přerově má historicky první absolventy
Přerov
Na konci června proběhlo slavnostní předávání diplomů historicky prvním absolventům AGEL Vyšší odborné školy zdravotnické v Přerově. Škola, která byla otevřena v září 2021, se tak raduje z úspěšného ukončení studia 12 studentů v oboru diplomovaná všeobecná sestra v denní formě studia.
eDoklady již přijímají i úřady práce, finanční úřady, kraje, obce a další místa
Lidé se digitální občankou od července prokáží na úřadech práce, finančních úřadech, v krajích, obcích s rozšířenou působností, u soudu i zbytku policie. Úřady navíc dostaly novou funkcionalitu, díky které se údaje snadno přepíší do interních systémů. Mobilní aplikaci, která funguje jako alternativa fyzického občanského průkazu, si od začátku roku stáhlo téměř půl milionu lidí.
Pět výher je super, ale největší radost mám z kvalifikace, přiznává rekordman Jan Faltejsek
Když nepadal, vítězil. A zlobil tím své soupeře, i když vlastně jen trochu. Velkou jízdu svému kolegovi Janu Faltejskovi přáli. Ten v rámci červnového mítinku na Pardubickém závodišti zaznamenal výjimečných pět vítězství. Jednou vyhrál pro černošedé barvy stáje BoKaBau a čtyřikrát se radoval na koních Jiřího Charváta, v jehož barvách má pozici stájové jedničky. Tři ze čtyř „modrožlutých“ vítězů připravil Pavel Tůma, šampiona kvalifikace Korfu a také klisnu Sardinii trénuje Faltejskova manželka Alžběta.
Z Vltavské kaskády se preventivně upouští více vody. V Praze hladina překročí první povodňový stupeň
V pondělí ráno se kvůli vývoji počasí znovu sešel Povodňový orgán hlavního města Prahy. Počasí se vyvíjí nevyzpytatelně a do Vltavské kaskády, zejména do Orlíka, přitéká velké množství vody, proto je nutné preventivně zvýšit odtok z přehrad. Tím dojde ke zvýšení hladiny Vltavy v Praze, která překročí první stupeň povodňové aktivity, a bude nutné preventivně uzavřít vrata na Čertovce, část náplavek i cyklostezku na Zbraslavi.
Ptáčata zahlcují záchranné stanice. Mnohdy zbytečně!
Záchranné stanice v loňském roce přijaly 8 204 ptáčat volně žijících druhů. Letos to zřejmě bude více. Národní síť záchranných stanic přijímá nyní okolo stovky ptáčat denně. Mnohdy jde o mláďata, která lidé seberou rodičům přímo před zobákem. Jenom proto, že netuší, jak se v případě nalezeného ptáčete zachovat.
Dítě Česka 2024: Nominace se otevřely 1. června
UNICEF ČR otevírá nominace do 4. ročníku unikátní ankety Dítě Česka, ve které hledá inspirativní děti a mladé lidi navštěvující české základní a střední školy. S výběrem vítěze pomohou mj. předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, hokejová legenda Patrik Eliáš nebo influencer Karel (Kovy) Kovář.

Reklama

Aktivní Dítě

Předpověď počasí

Dlouhodobá předpověď počasí

Dnes se stalo

Letectví

15. července 1933

odstartoval Wiley Post na první sólový let kolem světa, který skončil skončil až 22. července.

Historie

15. července 1799

byla nalezena Rosettská deska, díky které byly později rozluštěny hieroglyfy.

Historie

15. července 1921

vznikla Československá obec legionářská, která sdružovala bývalé příslušníky zahraničního odboje v tehdejším Československu.