KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Hrad Bouzov si vysloužil přezdívku „pohádkový“. Natáčela se tady řada známých televizních a filmových pohádek
 
Autor / zdroj foto: Hrad Bouzov

Hrad Bouzov / Bouzov

Současná nádherně romantická podoba hradu Bouzov vznikla díky přestavbám z doby gotiky až do konce 19. století. Dnes díky tomu můžete obdivovat úchvatné střílny, cimbuří, arkýře, chrliče a komíny, zvýrazňující krajiny Litovelska a Mohelnicka. Na hradě se každoročně koná několik akcí. Přezdívá se mu pohádkový, jelikož se tady natáčela řada televizních a filmových pohádek.

Romantický hrad, založený na přelomu 13. a 14. století, se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku.

Můžete zde spozorovat hned několik uměleckých slohů – hlavně gotiku a renesanci. Hrad Bouzov si vysloužil přezdívku „pohádkový“, zásluhu na tom má nejen vzhled, ale i skutečnost, že se zde natáčela celá řada známých televizních a filmových pohádek.

Před hradem si všimněte dvou padacích mostů a padací mříže. Mosty a mříž dosud fungují a využívají se při různých slavnostních příležitostech – například při zahájení a ukončení sezóny, jarmarku nebo karnevalu.


Při návštěvě uvidíte bohatě zdobené interiéry a rozhodnout se můžete pro prohlídky v několika okruzích. Například Hrad Bouzov se představuje nebo Dětská trasa s Ohnivcem.

Na jednotlivých trasách si přiblížíte obranný systém hradu, podíváte se do kuchyně i na půdu. Můžete obdivovat reprezentační místnosti loveckého a rytířského sálu. Rytířská síň je zdobena bohatými řezbami, velkým krbem a nástěnnými malbami. 

Hrad Bouzov tradičně každý rok pořádá několik akcí.

Každoročně vždy na konci prázdnin můžete v pátek večer, v sobotu ráno i večer a k nedělním ránu vidět nad hradem Bouzov barevné horkovzdušné balóny. Jedná se o tradiční akci nazvanou Balóny nad hradem. Akci si oblíbí zejména děti, neboť se součástí je i hromadný start s ukázkami létání.

Mohelnický dostavník
Mohelnický dostavník je festival trampské, country a folkové hudby, který se každým rokem koná poslední prázdninový víkend v Mohelnici. První ročník se konal v roce 1975 a za svůj zrod vděčí mohelnické country skupině Smolaři.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu hradu.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.