KAM NA VÝLET / Hvězdárny a planetária

Lidová hvězdárna v Prostějově.
Hvězdárna v Prostějově nabízí denní i noční pozorování oblohy. Hodně ji využívají také školy
Lidová hvězdárna v Prostějově.  
Autor / zdroj foto: prostejov.eu

Lidová hvězdárna Prostějov / Prostějov

Lidová hvězdárna v Prostějově nabízí mimo jiné mnoho pořadů zaměřených na děti. Často ji tak navštěvují také základní či střední školy. V astroprodejně jsou pak k dostání pohlednice a velkoformátové plakáty s astronomickým námětem, otočné mapky hvězdné oblohy nebo mapy Měsíce či hvězdné oblohy.

Hvězdárna se nachází uprostřed Kolářových sadů v západní části Prostějova, nedaleko silnice číslo 18 na Plumlov a Boskovice. Je vzdálena jen několik minut příjemné chůze parkem od zastávek místních autobusových linek 2, 4, 41, 5, 6, 7, 9.

Parkovat lze na parku přilehlých ulicích Šmeralově a Riegerově.  

Astronomické dalekohledy
D330 - typ NEWTON
, se zrcadlem o průměru 330 mm s ohniskovou vzdáleností 3110 mm, na paralaktické vidlicové montáži, zvětšení v intervalu 77 - 310. Dalekohled je vybaven klasickým hodinovým strojem.

D400 - dalekohled NEWTON, se zrcadlem o průměru 400 mm s ohniskovou vzdáleností 1715 mm, na velmi masivní paralaktické vidlicové montáži. Dalekohled je vybaven krokovými motory a řízen elektronikou umožňující automatické vyhledávání objektů. Primárně je tento dalekohled určen pro veřejná pozorování, jeho unikátní konstrukce (dalekohled je možné ve vidlici otáčet kolem optické osy) umožňuje návštěvníkům vždy pohodlné pozorování. Je vhodný pro vizuální pozorování deep-sky objektů. Dalekohled je určen rovněž pro odborná pozorování.

MEADE LX 200 je typ SCHMIDT-CASSEGRAIN se zrcadlem o průměru 10", tj. 254 mm a ohniskové vzdálenosti 2500 mm. Dalekohled spočívá na vidlicové montáži. Vestavěný pohon je řízen elektronikou umožňující automatické vyhledávání vesmírných objektů z více než šedesátitisícové databáze. Dalekohled je též možné ovládat pomocí PC. Dalekohled je vhodný pro sledování těles Sluneční soustavy a dvojhvězd. Používá se též pro pozorování sluneční fotosféry s velkým zvětšením.

Dvojitý sluneční dalekohled. Dalekohled americké firmy Lunt Solar Systems umožňuje pozorovat pomocí úzkopásmových filtrů chromosféru v čáře H – Alfa (656,3 nm). Průměr objektivu je 60 mm, ohnisková délka 600 mm. Pro pozorování sluneční fotosféry slouží dalekohled NEWTON o průměru 150 mm a ohniskové délce 750 mm vybavený neutrálním filtrem. Těmito dalekohledy můžeme vidět nejen sluneční skvrny, fakulová pole, ale i erupce, protuberance a filamenty.

Hvězdárna dále vlastní čočkový dalekohled TELEMENTOR s objektivem o průměru 63 mm a ohniskové vzdálenosti 840 mm, BINARY 25 x 100 a MONARY stejných parametrů. 

Pro školy
Předškolní věk
Hvězdárna uvádí pořady nejen na hvězdárně, ale její pracovníci zajíždí i do škol. S transportovatelnou audiovizuální technikou přijedou kamkoliv k vám. Stačí zatelefonovat a domluvit si oboustranně vyhovující termín. Pro realizaci pořadu je třeba pouze zatemněná místnost, projekční plocha a zásuvka s napětím 220 V. Zaplatíte za vstupné za dítě 10 korun a za benzín, přibližně 3 koruny za kilometr. 

Pro nižší ročníky ZŠ
Dětem jsou v těsné návaznosti na RVP předávány jednoduché informace o Zemi, změnách ročních období, o koloběhu vody, o Slunci, o fázích Měsíce, o sluneční soustavě, o kosmonautice i o vesmíru. Po hlavním pořadu jsou dětem kladeny otázky, aktivně se zapojují, tj. ukazují na obrázcích na plátně, kreslí na tabuli, prohlíží si pomůcky např. glóbusy, tellurium, modely planet a souhvězdí. Pořady nabízí hvězdárna v přednáškovém sále o kapacitě 60 míst, pořad trvá asi hodinu. S pořady její pracovníci vyjíždí i mimo hvězdárnu, do škol, družin, knihovny, na tábory apod. Rádi využijí vaši techniku nebo si přivezou vlastní PC, dataprojektor, promítací plátno. Potřebují zatemněnou místnost, promítací plochu, napětí 220 V, prodlužovací kabel s rozbočkou. Mimo obvyklé vstupné 10 korun za dítě a jeden pořad, platí pořadatel náklady na palivo, asi 3 koruny za kilometr. Při návštěvě Hvězdárny se můžete těšit na prohlídku pozorovatelny s výstavou a dalekohledy. Za bezmračné oblohy je součástí prohlídky i pozorování Slunce. V pozorovatelně tak můžete strávit další hodinu. 

Astroprodejna
Všem návštěvníkům nabízí prodejna mj. pohlednice a velkoformátové plakáty s astronomickým námětem, otočné mapky hvězdné oblohy, mapy Měsíce, mapy hvězdné oblohy, Hvězdářskou ročenku, hvězdářský kalendář, pohlednice 3D s astronomickou a kosmonautickou tématikou a podobně. Nabídka se může časem aktualizovat a měnit.

Astroprodejna je otevřena při pozorováních Slunce a při všech pořadech pro děti do 10 let věku. Dále po domluvě. Astroprodejna nabízí různé druhy upomínkových předmětů mezi které patří pohlednice s astronomickou a kosmonautickou tématikou, pexesa, omalovánky se souhvězdími, otočné mapky hvězdné oblohy, stolní hvězdářský kalendář, Hvězdářská ročenka, atlas Měsíce a jiné. 

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu www.hvezdarnapv.cz.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.