KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Rozhledna Kopaninka.
Rozhledna Kopaninka nabízí výhledy na Drahanskou vrchovinu, Nízký a Hrubý Jeseník či Dlouhé stráně
Rozhledna Kopaninka. 
Autor / zdroj foto: Jaromír Sedláček / rozhlednovymrajem.cz

Rozhledna Kopaninka / Bousín

Rozhledna Kopaninka představuje dvaadvacetimetrovou dřevěnou šestibokou věž z roku 2018 s kovovým točitým schodištěm. Ze zastřešeného ochozu ve výšce 19 metrů je kruhový výhled na Drahanskou vrchovinu, Prostějov, Svatý Kopeček u Olomouce, Nízký a Hrubý Jeseník s vrcholy Pradědem, Vysokou holí, Keprníkem, Šerákem, Dlouhými stráněmi, dále Králický Sněžník, na opačné straně chladící věže jaderné elektrárny Dukovany.

Obec Repechy se nachází na začátku hlubokého žlebu na severozápadním okraji Drahanské vrchoviny na samotné hranici Vojenského újezdu Březina. Leží zhruba v polovině cesty mezi Protivanovem a Drahany. Jestliže z Protivanova se sjíždí k odbočce do obce 2800 metrů z příkrého kopce, pak z opačné strany z Drahan se na 4300 metrech sjede nejprve z kopce do Bousína a pak se stejný výškový profil vystoupá. Sjedeme-li od křižovatky dále strmým 750metrovým skluzem do vesnice, pak musíme počítat s podobným 800metrovým výšlapem po úzké asfaltce kolem penzionu Lada k rozhledně. Pokud si tato převýšení chceme ušetřit, je lépe při jízdě od Protivanova ignorovat tuto odbočku do Repech a pokračovat necelý kilometr témě po rovině dále na Bousín, kde je značená odbočka doleva k penzionu. K rozhledně se pak po úzké asfaltce dostaneme po 300 metrech téměř po rovině.

Sjízdné na silničním kole.

Suvenýry a občerstvení můžete koupit v penzionu Lada, pojmenovaném po její majitelce, známé reprezentantce v silniční a dráhové cyklistice, mistryni světa a Evropy z přelomu tisíciletí, Ladě Kozlíkové.

Připraveno ve spolupráci se serverem www.rozhlednovymrajem.cz.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.