AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Na zakladatele černých skládek bude nastražena past, která je na místě vyfotí
 
Autor / zdroj foto: Lenka Chalupová

Přerov

Založit černou skládku a zůstat u toho v anonymitě? Vytvářet nepořádek v ulicích a nenést za to odpovědnost? Vozit binec na odlehlá místa? To už teď bude v Přerově horší. Zástupcům města došla trpělivost s lidmi, kteří odkládají svůj odpad mimo kontejnery a rozhodli se pořídit fotopast. Ta si v zákrytu počká na výtečníka a v nestřežený okamžik mu vystaví důkaz v podobě fotografie. 

Přerované mají k dispozici dva sběrné dvory, na které mohou vysloužilé věci zdarma odkládat, nebo je tam nechat za úplatu odvézt. I přesto Technické služby města Přerova likvidují téměř denně černé skládky, které jsou viditelné u popelnic i schované na odlehlých místech. Do jejich likvidace jde ročně částka okolo 2 milionů korun – a i přes osvětu a upozornění se situace nelepší. „Proto jsme se ve spolupráci s technickými službami rozhodli do problémových lokalit instalovat fotopast se záznamem. Ten se stane součástí podnětů, které budou ze strany odboru majetku zasílány k zahájení přestupkového řízení. Fotopast je mobilní, takže místa budeme průběžně podle potřeby obměňovat,“ uvedl náměstek primátora Miloslav Dohnal.

Dlouhodobě jsou problémovými lokalitami některé zahrádkářské a chatové oblasti v místních částech Přerova, kam odkládají své odpadky lidé, kteří místem jen projíždějí. „Černou skládkou je ale i odpad odložený kdekoliv jinde ve veřejném prostoru, a to i v okolí odpadových nádob. Jako černá skládka může být klasifikován i starý gauč vyhozený u kontejnerů nebo kousek obecního pozemku za plotem, kam si někdo „dočasně“ uloží staré harampádí z domu nebo kůlny, protože si jím nechcete hyzdit zahrádku,“ doplnil Petr Školoud z odboru majetku města.

Pokud bude zakladatel černé skládky ze svého jednání usvědčen, hrozí mu pokuta ve výši až 50 tisíc korun.

Autor / zdroj: Lenka Chalupová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.