AKTUÁLNĚ / Krimi

Kamery jsou neúprosné, celníci na Olomoucku odhalili meziročně více řidičů bez elektronické dálniční známky
 
Autor / zdroj foto: Celní správa ČR

Olomoucký kraj

Papírové kupony jsou již dva roky minulostí. Místo nich si mohou řidiči pořídit dálniční známku pouze v elektronické podobě. Lze ji snadno zakoupit na webových stránkách www.edalnice.cz, pobočkách České pošty, čerpacích stanicích EuroOil či samoobslužných kioscích v blízkosti hraničních přechodů.

Dlouhé roky byl hlavním kontrolním nástrojem celníků v případě dálničních známek výhradně bystrý zrak. Nynější systém je mnohem efektivnější. V současné době jsou využívány kamery na vybraných mýtných branách. Systém následně vyhodnocuje, zda má daná registrační značka zaplacený dálniční poplatek.

I přes tyto jasná fakta řidiči v mnohých případech placení povinného poplatku neřeší. Důkazem toho je i meziroční nárust zaznamenaných přestupků. Od začátku roku celníci v Olomouckém kraji zaznamenali celkem 1843 přestupků, na základě kterých, udělili pokuty v celkové výši přesahující 3 miliony korun. Oproti stejnému období roku 2022 se tedy jedná o nárůst o více než 400 přestupků. Celkové loňské číslo pak činilo 2178 projednaných přestupků.

Do celkových čísel každoročně výrazně promlouvá i zvýšený pohyb vozidel, zapříčiněný letní turistickou sezónou. V rámci ní bylo v Olomouckém kraji během cílených kontrolních akcí odhaleno v červenci vůbec nejvíce přestupků v republice, jednalo se celkem o 211 porušení.

Přistiženým řidičům hrozí za jízdu bez dálniční známky pokuta až do výše 5 tisíc korun, ve správním řízením se může částka vyšplhat až na 20 tisíc korun. Při odhalení záměrného zneužití systému osvobození od elektronické dálniční známky, může být udělena pokuta až do výše 100 tisíc korun.

Autor / zdroj: David Kubenz

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.