EKONOMIKA / Dotace

Bohumín s pomocí dotace postaví dva nové páteřní chodníky za desítky milionů
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Pavel Čempěl

Bohumín

Bohumín si letos připsal další úspěch při získávání dotací na vylepšení životních podmínek ve městě. Díky tomu bude moci postavit dva důležité chodníky kolem frekventovaných krajských silnic za zhruba 37 milionů korun, aniž by z vlastního rozpočtu musel investovat více než 6 milionů.

Kvalitní projekční příprava, rychlé a bezchybné podání žádosti a schopnost spolufinancovat plánované investiční akce. To jsou hlavní předpoklady, jak zásadně ulevit městskému rozpočtu prostřednictvím dotačních titulů. Bohumínu se v tomto ohledu mimořádně daří. „Každoročně se tak můžeme pustit do projektů, na které bychom složitě hledali vlastní peníze. Pro letošní rok to platní dvojnásob, protože investiční část rozpočtu je kvůli energetické krizi a vysoké inflaci omezená. Je obrovský rozdíl, jestli musíme zaplatit sto procent částky, nebo jen patnáct procent, což je u řady dotací běžný podíl,“ uvedl starosta města Petr Vícha.

Aktuálně přišly příznivé zprávy z Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Bohumín může čerpat z Integrovaného regionálního operačního programu přes 30 milionů korun na stavbu dvou důležitých chodníků. „První povede serpentinami v Rychvaldské ulicí a zajistí bezpečnost chodců v členitém stoupajícím terénu mezi Skřečoní a Záblatím. V těchto místech není pohyb pěších z pohledu motoristů zcela přehledný a čitelný, výstavbou komunikace tak výrazně zlepšíme dopravní situaci,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura. Chodník ze zámkové dlažby o délce 1,4 kilometru a šířce 1,5 metru přijde na 21 milionů korun, téměř 18 milionů korun by mohla pokrýt evropská dotace. Součástí projektu je i výstavba menší lávky a odvodnění silnice.

Druhý z dotovaných chodníků postaví město v Ostravské ulici v Pudlově od odbočky k místní základní škole až k ulici Čs. armády, která vede do centra Bohumína. Bude mít obdobné parametry vyjma délky, která dosáhne jednoho kilometru. Stavební práce radnice vyčíslila na 16,5 milionu korun, očekává 14 milionovou dotaci. „Rada města včera (27. 3.) schválila zadávací řízení veřejných zakázek, abychom se na začátku léta mohli pustit do samotné realizace. Předpokládáme, že v polovině příštího roku už budou oba chodníky sloužit obyvatelům města,“ podotkl Macura.

Jen loni se Bohumínu podařilo realizovat devět projektů, na které městu přispěl stát či Evropská unie celkovou částkou 30 milionů korun. Mezi největší podpořené akce patřila přestavba zchátralé vilky v Husově ulici na chráněné bydlení pro osoby s mentálním postižením, zachování asistentů prevence kriminality v ulicích města a sadové úpravy v lokalitě P. Cingra. V letošním roce může radnice zatím počítat s částkou přes 50 milionů korun, mimo jiné na zateplení bytových domů v Dělnické a Mládežnické ulici, rekonstrukci veřejného osvětlení či právě na výstavbu chodníků.

Autor / zdroj: Jana Končítková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.