AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Malí pacienti dětské kliniky FN Olomouc mají nový přístroj na podporu dýchání
Malí pacienti dětské kliniky FN Olomouc mají nový přístroj na podporu dýchání. 
Autor / zdroj foto: Adam Fritscher

Olomouc

Přístroj Simeox pro podporu očisty dýchacích cest, který pomáhá malým pacientům trpícím cystickou fibrózou a jinými chronickými onemocněními plic, získala Dětská klinika Fakultní nemocnice Olomouc. Stalo se tak díky daru 185 614 korun, který klinice a nemocným dětem věnovala nezisková organizace Crosspoint Olomouc za spoluúčasti statutárního města Olomouc. Spojení Dětské kliniky FN Olomouc a Crosspointu přitom není zdaleka nové, tato dobročinná organizace pomáhá zajistit přístrojové vybavení zejména pro děti se závažnými dýchacími obtížemi již řadu let. A v tomto svém úžasném počínání hodlá pokračovat i nadále.  

Technologie Simeox je určena pro řešení odhleňování pacientů trpících obstrukčními plicními chorobami během jejich respirační terapie. Vibrační signál, který je generován přístrojem, stimuluje strukturu hlenu tak, aby mohl být transportován z těla ven. Přístroj je bezpečný a snadno ovladatelný, takže umožňuje použití nejen zdravotníkům, ale po správném zaškolení také samotným pacientům či jejich blízkým. „Přístroj využijeme pro nutnou a hlavně úlevnou očistu dýchacích cest nejen u astmatických pacientů hospitalizovaných na naší klinice, ale počítáme s tím, že bychom jej mohli nemocným dětem a jejich rodinám půjčovat i domů,“ pochvaluje si klinický imunolog a pneumolog František Kopřiva z Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Nezisková organizace Crosspoint Olomouc už zajistila za roky spolupráce pro Dětskou kliniku Fakultní nemocnice Olomouc ve více případech přístrojovou techniku úhrnem za několik milionů korun. S klinikou spolupracuje také pořádáním benefičních akcí, jako jsou koncerty, darování krve či sázení stromů. Tato pomoc se promítla i do skutečnosti, že Crosspoint je uváděn jako oficiální partner Centra vysoce specializované zdravotní péče o pacienty s cystickou fibrózou FN Olomouc. „Pomoc dětem nás s manželem, s nímž tuto činnost organizujeme, opravdu naplňuje. Možná i proto, že sami máme tříapůlletou vnučku a byli bychom šťastní, kdyby měla tu nejlepší péči, pokud by to bylo nutné. Jsem přesvědčena, že v pomoci olomoucké Dětské klinice zdaleka nekončíme,“ říká ředitelka neziskové organizace Crosspoint Olomouc Ester Rážová.

Podpory Crosspointu se velmi cení také přednostka Dětské kliniky FN Olomouc Eva Karásková. „Chtěla bych opravdu z celého srdce poděkovat manželům Rážovým a jejich spolupracovníkům za všechnu práci, kterou už pro nás a hlavně pro nemocné děti odvedli. Dar nového přístroje pomůže zejména dětem s cystickou fibrózou a dalšími chronickými plicními chorobami v jejich nelehkém zápasu s tíživým onemocněním,“ zmiňuje docentka Eva Karásková.

Autor / zdroj: Adam Fritscher

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.