KULTURA / Divadlo

Divadlo Viola slaví 60. sezonu: V září uvede vzpomínkový večer Téma Macháček, nový cyklus Ladění Violy a řadu oblíbených inscenací
Divadlo Viola - Michelangelo.  
Autor / zdroj foto: Viktor Kronbauer

Praha

Legendární Divadlo Viola v září vstoupí do 60. sezony. Součástí oslav bude několik speciálních programů, z nichž první se odehraje 25. září od 20 hodin pod názvem Téma Macháček.

Večer plný vzpomínek, hudby a citací ze stejnojmenné knihy, inspirované inscenací Divadla Viola Téma Dostojevskij (1983, E. Schorm, J. Kačer, M. Macháček, J. Hlaváčová) je věnovaný 100. výročí narození vynikajícího herce a režiséra Miroslava Macháčka a jubilejní sezoně Violy. Na jevišti se sejdou Kateřina Macháčková, Jana Paulová, Marek Vašut a jazzman Milan Svoboda, v režii Petra Svojtky.

V neděli 18. září od 20 hodin bude mít premiéru nové hudebně-inspirativní soiré Divadla Viola s hudbou, šansony, slovy i příběhy. Prvními hosty Ladění Violy se stanou houslový virtuóz Václav Hudeček a jeho žena, herečka a spisovatelka Eva Hudečková. O hudební doprovod se postará Patrik B. Ulrich, který je spolu s Josefem Hervertem spoluautorem celého projektu – stejně jako v případě mimořádně úspěšného pořadu Šansonárium s Miloňem Čepelkou.

Zářiové reprízy úspěšných inscenací

Nová divadelní sezona ve Viole začne 5. září ve 20 hodin hrou francouzské autorky Isabelle Le Nouvel Skorpios na obzoru. Na luxusní jachtě řeckého miliardáře Aristotela Onassise se jednoho letního dne a noci roku 1959 potkají sir Winston Churchill a herečka Greta Garbo. Jemu je pětaosmdesát, jí o třicet let méně. On už stěží chodí, ale stále se drží zásady nic nevzdávat. Ona skončila s filmem a na plátno se už nechce vrátit. V režii Radovana Lipuse slavnou dvojici ztvárňují Igor Bareš a Klára Cibulková.

Další úspěšná francouzská hra Hodina diplomacie, jejímž autorem je Cyril Gely, následuje 12. září od 20 hod. Jan Šťastný a Hanuš Bor. Dva muži během jedné noci, v jedné chvíli, na jednom místě. Napínavý souboj argumentů, slov a emocí. Dramatické setkání, ve kterém budoucnost Paříže závisí na vyjednávacích schopnostech švédského diplomata Raula Nordlinga. Co vlastně přesvědčilo loajálního německého generála Dietricha von Choltitze, otce tří malých dětí, aby se v srpnu 1944 vzepřel Hitlerovu rozkazu a ušetřil Paříž před totálním zničením?

Letošní novinka v repertoáru Divadla Viola, Vína popít lok, je na programu 14. a 15. září od 20 hodin. Příjemný večer s Otakarem Brouskem ml., Daliborem Gondíkem a akordeonistkou Markétou Laštovičkovou je věnován, jak předznamenává název, vínu. Víno je věčné a vděčné téma, ve Viole navíc velmi oblíbené. V minulosti s vyprávěním o víně diváky potěšili Boris Rösner a Miroslav Moravec a také Jaromír Meduna s Jiřím Štěpničkou.

Inscenace Michelangelo: mramorová horečka v pondělí 19. září ve 20 hod. nabídne silný příběh génia a jeho díla, pohled do Michelangelovy duše a vítanou příležitost vychutnat si herecké umění Tomáše Pavelky, Otakara Brouska ml. a Kateřiny Lojdové. Hra, která vznikla na motivy románu Irvinga Stonea Agonie a Extáze, se odehrává v roce 1512, před odhalením Sixtinské kaple, kdy je Michelangelovi 37 let.  

Milovníky typického anglického černého humoru a také ty, kteří už někdy absolvovali výběrové řízení, 20. září od 20 hodin zaručeně pobaví Smluvní vztahy. Hra úspěšného a uznávaného britského divadelníka Mika Bartletta bude ve Viole k vidění po dlouhé době, nabízí se tedy jedinečná příležitost vychutnat si vtipné dialogy Dany Černé (Nadřízená) s Janou Strykovou (Emma). Smluvní vztahy se ve velké nadsázce, ale o to trefněji, zabývají aktuálním společenským tématem: Nakolik vás váš zaměstnavatel vlastní? Kam až smí zasáhnout jeho přirozený zájem o zaměstnance? Co všechno o vašem soukromí smí a může vědět?

Inscenaci plné nádherných veršů a hudby Jacques Prévert: Pro tebe má lásko bude Viola patřit 21. září od 20 hod.  V podání Máši Málkové, Jaromíra Meduny a Viktora Dvořáka zazní Prévertovy známé i méně známé verše, zhudebněné texty, které okouzlily plejádu slavných francouzských šansoniérů, a ze zvukového záznamu také neopakovatelné hlasy Rudolfa Hrušínského a Josefa Somra.

Předprodej vstupenek v pokladně Divadla Viola (Národní 7, Praha 1) nebo online prostřednictvím webu Divadla Viola.

Autor / zdroj: Simona Andělová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.