KULTURA / Hudba

Ve finále soutěže Blues Aperitiv 15. dubna v Šumperku zahraje sedm talentovaných kapel z Polska, Slovenska a České republiky
Readymade Backsliders (ČR) - jeden z finalistů soutěže Blues Aperitiv. 
Autor / zdroj foto: Archiv kapely

Šumperk

Celkem sedm talentovaných kapel z Polska, Slovenska a České republiky se dostalo na základě výběru odborné poroty do finále soutěže Blues Aperitiv, které proběhne ve formě koncertu 15. dubna v Domě kultury v Šumperku. Naživo se tak nejen pětičlenné porotě, která vybírala ze 32 přihlášených, ale i veřejnosti představí kapely Amiya (Polsko), Back To Roots (ČR), Cold Licks (ČR), Dark Leaves (Polsko), Her Memories (Slovensko), Kiero Grande (Slovensko) a Readymade Backsliders (ČR). Z tohoto finálového večera postoupí na Blues Alive 2023, které se letos koná od 16. do 18. listopadu, dva vítězové. Šanci podívat se na festival získá rovněž ten účinkující, který dostane nejvíce hlasů od publika. Vstupenky jsou k dostání v síti GoOut.

Jako každoročně mezi přihlášenými převládali Češi, Slováci a Poláci. „Letos ovšem mezi těmi, kdo měli zájem probojovat se do finále, byli také Angličané, Belgičané, Rumuni a Maďaři. To znamená, že povědomí o Blues Aperitivu potěšitelně narůstá,” podotýká předseda poroty Ondřej Bezr. „Hlavním lákadlem pro diváky je to, že koncertní nasazení dodává vystoupení vybraných finalistů velmi výrazný pozitivní rozměr,” dodává Ondřej Bezr. Stylově mezi kapelami převládají nejrůznější modifikace blues rocku, naopak ubývá ortodoxních snah o repliky klasických amerických vzorů, a roku v ruce s tím potěšitelně nabývá vrchu vlastní autorská tvorba nad přebíráním bluesových standardů.

Historicky vůbec poprvé zasedne porota finále Blues Aperitivu v pětičlenném složení. Předsedou bude jako vždy dramaturg festivalu Ondřej Bezr, spolu s ním budou hodnotit kapely hudební publicista a rozhlasový redaktor Milan Tesař, vydavatel hudebního magazínu Headliner Dany Stejskal, hudebník, člen slovenské skupiny Longital Daniel Salontay a velmi zvláštním hostem festivalu, který v porotě zasedne, bude italský bluesový odborník a prezident European Blues Union Davide Grandi.

Hudební soutěž Blues Aperitiv pro nové bluesové a z blues ve své tvorbě vycházející talenty pořádá mezinárodní festival Blues Alive v Šumperku ve spolupráci s Českou bluesovou unií. Soutěž je určena všem kapelám či hudebníkům bez ohledu na zemi původu.

Hlavními hvězdami listopadového Blues Alive 2023 jsou například Tommy Castro v čele kapely The Painkillers, Alvin Youngblood Hart, Bernard Allison, Jimmy Carpenter a další.

Autor / zdroj: Michaela Horáková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.