EKONOMIKA / Bydlení

Šance na výměnu nevyhovujícího kotle je velká. Kraji zbývají prostředky ještě na 300 žádostí
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: ingimage/Leviathan

Jihomoravský kraj

Do konce srpna se mohou hlásit zájemci o zbývající finance na výměnu kotlů. Ve 4. kole takzvaných kotlíkových dotací hodlá kraj do konce srpna pokrýt i zbývajících na tři sta možných žádostí.

V rámci aktuální výzvy, která byla vyhlášena začátkem července, chce kraj rozdělit mezi 800 domácností téměř 122 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit až do konce srpna, kdy dotační titul končí. Je možné takto získat dotace na tepelná čerpadla, ale i na kotle na biomasu, a to jak na automatické, tak na ty s ručním podáváním. Řadí se sem i kotle na dřevo.

„Ve hře je výměna kotlů za přibližně 50 milionů korun. Do této chvíle jsme přijali na 500 žádostí, takže podle našich odhadů nám zbývají prostředky na dalších přibližně 300 žádostí, které můžeme finančně pokrýt. V rámci této výzvy je možné získat dotace i na kotle na dřevo, což je levnější alternativa topiva vzhledem k současným cenám energií. Vyzýváme tedy potenciální zájemce: neváhejte, šance na výměnu nevyhovujícího kotle za ekologický je poměrně velká,“ říká náměstek hejtmana Jan Zámečník. „Jde nám o to, abychom co nejvíce využili možností tohoto dotačního programu a přispěli tak ke zlepšení stavu životního prostředí a větší čistotě ovzduší na jihu Moravy,“ dodává náměstek.

Stačí, když zájemci do 31. srpna 2022 pošlou elektronickou verzi žádosti a následně verzi tištěnou. Krajská výzva pro domácnosti byla vyhlášena 6. června 2022, příjem žádostí kraj zahájil 11. července a stále probíhá. Finanční alokace výzvy je 121,7 milionu korun. Pro domácnost žadatele musí platit, že průměrný čistý příjem na člena domácnosti v roce 2020 nebyl vyšší než 170 900 korun. Podrobné informace k dotačnímu programu naleznete ZDE, své dotazy mohou zájemci zasílat na mailovou adresu kotlikove.dotace@jmk.cz .

Od roku 2016 až do současnosti se na jihu Moravy dočkalo výměny v rámci tzv. kotlíkových dotací cca 3 800 nevyhovujících kotlů na tuhá paliva. Žadatelům z řad občanů na ně kraj poskytl téměř 400 milionů korun.

 

Autor / zdroj: Alena Knotková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.