KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Pro všechny milovníky přírody a zejména ptactva je tady Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově
 
Autor / zdroj foto: Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově

Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově / Přerov

Přijďte se pobavit a načerpat nové informace na ornitologickou stanici - ORNIS, která se může pochlubit bohatou historií, ale také zajímavou současností a vizemi do budoucna, které vám a vašim dětem přiblíží přírodu na dosah ruky.

V muzejních vitrínách stálé expozice Ptáci ČR objevíte téměř 400 druhů volně žijících ptáků, jejichž výskyt byl v České republice zaznamenán. V průběhu roku je možné si prohlédnout i menší výstavy. Mezi oblíbené a známé akce patří na jaře Soví noc, v létě Zahradní slavnost, na podzim Evropská noc pro netopýry a na Štědrý den Vánoční strom pro ptactvo. V programu jsou také jarní a podzimní cykly přírodovědných přednášek, exkurze za ptáky na ornitologicky zajímavé lokality, prohlídky parku Michalov s průvodcem a další akce.

ORNIS je samozřejmě také vědeckým pracovištěm, jeho odborní pracovníci se podílí na světové úrovni na výzkumech v oblasti parazitologie ptáků, bádají v oblasti tahů vodních ptáků a hnízdní ekologie. Studenti a jiní badatelé mohou využít v ORNIS specializovanou ornitologickou knihovnu s tisíci svazky české i světové odborné přírodovědné literatury.

Již od roku 2005 působí v ORNIS muzejní pedagog, který vytváří pro školy zábavné výukové programy a osvětové akce pro veřejnost. Díky interaktivním prvkům ve výstavách, zábavným dílnám a dalším netradičním postupům se návštěvnost ORNIS každoročně zvyšuje a pohybuje se kolem 6000 návštěvníků. Díky krásnému prostředí na okraji lužního lesa, s jezírkem a loukou je možné vytvářet programy o přírodě v přírodě. Zahrada je neustále doplňována různými prvky sloužícími k výuce, ale i k odpočinku. Najdete v ní výukový kruhový záhon s výsadbami koření a bylinek, zákoutí se stolečkem z prastarého dubu, venkovní expozici s ukázkami ptačích budek a krmítek, ohniště a voliéry s trvale handicapovanými živými ptáky.

Nejdůležitější službou je ale jistě záchranná stanice pro zraněné živočichy z volné přírody. Práce stanice spočívá podle ročního období zejména na jaře v péči o mláďata ptáků a savců, v létě například pečuje o mláďata rorýsů, na podzim a v zimě nejčastěji přijímáme ježky, netopýry, zraněné dravce a další ptáky. V roce 2018 stanice přijala k ošetření 391 zvířat, z toho bylo vypuštěno 114 zvířata, 14 zvířat bylo předáno do další péče. Stanice přijímá zvířata z volné přírody, množí se i případy zvířat z chovů, například želvy nádherné, králíci domácí nebo papoušci.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.